Mis on tupeseen?
Tupeseen on väga levinud probleem, kuid naised ei räägi sellest omavahel eriti tihti. Seega räägime tupeseenest ehk kandidoosist – levinud seeninfektsioonist, mida põhjustab tupes loomulikult leiduvate seente, peamiselt Candida albicans’i vohamine.
Tupeseene tekkimist hoiavad tavaliselt kontrolli all: tugev immuunsüsteem, tupe normaalne mikrofloora (laktobatsillid) ja pH-tasakaal. Kui aga tupe happelisus väheneb, võivad bakterid liigselt paljunema hakata, mis võib omakorda esile kutsuda pärmseene vohamise.
Tupeseen on väga levinud probleem – see esineb vähemalt korra elus kolmel naisel neljast ning paljudel naistel võib see esineda ka korduvalt. Samas, teatud asjaolud võivad teid muuta tupeseenele vastuvõtlikumaks. Suurem risk kandidoosi tekkimiseks on teil siis, kui:
-
olete rase;
-
olete hiljuti läbinud antibiootikumide kuuri;
-
teil on diabeet;
-
teil on menstruatsioon;
-
võtate rasestumisvastaseid vahendeid;
-
teil on HIV.
Liigseks muretsemiseks ei ole põhjust, kuna tupeseen ei ole sugulisel teel leviv haigus.
Tupeseene sümptomid
Tupeseene ravi
Tupeseene ravi tõhusa seenevastase toimeainega, klotrimasooliga, on enamasti lihtne. Canesten® (klotrimasool) 500 mg vaginaalpehmekapsli abil peaksid sümptomid kaduma ühe nädala jooksul pärast ravi alustamist.
Canesten® (klotrimasool) 500 mg vaginaalpehmekapsel on saadaval apteegis käsimüügis (st retsepti ei ole vaja).
Tupeseene ennetamine
Mõnel naisel võib tupeseen esineda korduvalt, mille põhjus võib peituda elustiilis ja harjumustes. Kui teil esineb tupeseen korduvalt, peaksite seeninfektsiooni kordumise vältimiseks proovima muuta oma harjumusi. Esiteks tuleb meeles pidada, et intiimpiirkonna pH-tase erineb ülejäänud keha pH-tasemest, mis tähendab, et tavaliste lõhnastatud pesuvahendite ja dušigeelide kasutamine võib tupe pH-tasakaalu häirida. Kasutage intiimpiirkonna hoolduseks spetsiaalselt loodud pesuvahendit, mis puhastab ja kaitseb teie õrna intiimpiirkonda.
Väga kitsa ja sünteetilisest materjalist aluspesu ja riiete (näiteks retuuside) kandmine võib soodustada tupeseene tekkimist. Samuti on soovitatav vahetada niisked või märjad riided koheselt peale treeningut või ujumist. Veel nõuandeid tupeseene vältimiseks:
Tupeseen ehk kandidoos võib tekkida igaühel ning selle infektsiooni sümptomid on kergesti äratuntavad. Kui teil esineb tupeseen korduvalt, võite proovida kasutada vaginaalseid probiootikume – need aitavad säilitada tupe normaalse mikrofloora tasakaalu.